9.09.2022
Michaela Studnička Skálová Dis.
V současné nejisté době získává mnoho lidí dojem, že jednou z mála jistot je investice do nemovitostí. Není to však tak docela pravda. Proč je momentálně lepší volit jiné formy investic, jaké to jsou a v jakém případě si nedržet nemovitost a jít raději do nájmu?
V České republice na rozdíl od většiny západního světa přetrvává přesvědčení, že vlastnictví nemovitosti je jedinou správnou formou bydlení. I to je však důvodem, proč se část lidí dostává do finančních problémů a nemá prostor pro šetření nebo investování. Často si totiž drží nemovitost, která je příliš velká a náročná na provoz.
V kombinaci s narůstajícími výdaji je pak často jediným správným řešením prodej nemovitosti a bydlení v nájmu. Jedině tak je možné stabilizovat finanční situaci a vytvořit si finanční polštář do dalších let. Při rozumném hospodaření a se správným investičním portfoliem není vyloučené pořídit si vlastní nemovitost později, až se situace na realitním trhu obrátí k lepšímu.
Zatímco před několika lety byly úrokové sazby hypotečních úvěrů na minimu a na pořízení vlastní nemovitosti dosáhl skoro každý, v letošním roce se situace výrazně změnila. Pořízení nemovitosti teď nebrání jen drahé hypotéky a přísnější podmínky pro jejich získání, ale také stále narůstající cena stavebního materiálu i již postavených domů a bytů k prodeji.
Situaci nepomáhá ani vysoká inflace, nejistá situace v Evropě či zdražování energií, potravin i pohonných hmot, kvůli kterému se řada lidí dostává do existenčních potíží a nezbývají jim prostředky ani k vytváření finanční rezervy, natož k pořízení vlastního bydlení nebo investiční nemovitosti. Naopak, spousta lidí bude s největší pravděpodobností domy prodávat, protože už neufinancuje jejich provoz.
Na základě toho se dá očekávat další změna na tuzemském realitním trhu – v nabídce bude mnohem víc nemovitostí, do kterých bude možné investovat, následkem čehož by mohly začít postupně klesat jejich ceny. V každém případě ale platí, že nákup nemovitosti bude čím dál exkluzivnější záležitostí určenou spíše bohatým investorům než běžným lidem.
Ačkoliv investování do nemovitostí v Česku je v současnosti mimořádně nevýhodné, nákup nemovitostí v zahraničí je naopak čím dál populárnější. Apartmány v horách nebo u moře jdou na odbyt jako nikdy předtím a jejich cena je často nižší nebo stejná jako u tuzemských domů podobné velikosti. Máte-li dostatečné úspory, můžeme tuto formu uložení peněz jen doporučit. Pokud navíc vyberete nemovitost v oblíbené dovolenkové destinaci, můžete se spolehnout, že na jejím pronájmu jen vyděláte. Při nákupu je však třeba zohlednit i výdaje za dojíždění a financování správce, který na nemovitost dohlédne v době vaší nepřítomnosti.
Roste také obliba investic do komodit, starožitností nebo půdy, zkrátka všeho, co je „hmatatelné“. V nejisté době je pro drobné investory často uklidňující vědět, že je jejich investice reálná a nejedná se jen o abstraktní čísla.
Nechcete, aby vaše úspory sežrala inflace, ale nevyznáte se v možnostech jejich uložení a zhodnocení? Ozvěte se nám, společně najdeme cestu.
1.02.2023
Michaela Studnička Skálová Dis.
Základní principy fungování ekonomiky Inflace, RPSN, úroková sazba, bonita, státní dluh, finanční rezerva – všechny tyto pojmy už jste určitě slyšeli. V…
14.12.2022
Michaela Studnička Skálová Dis.
Vyšší úroková sazba = dražší peníze Letní navyšování úrokových sazeb nebylo velkým překvapením. ČNB se tímto způsobem…
25.10.2022
Michaela Studnička Skálová Dis.
Každý den se objevuje spousta více či méně výhodných produktů a je těžké se mezi nimi zorientovat. I proto se vyplatí spolupracovat s člověkem, který se vyzná nejen v klasický…