Jak ušetřit a jak investovat?


26.06.2018

Adala.cz

Jak poznat dobrého finančního poradce a s čím vám vlastně zkušený finanční poradce pomůže? To jsou otázky, které si pokládá řada z nás. Jen v roce 2014 působilo v České republice na 38 tisíc finančních poradců, mezi kterými samozřejmě najdeme řadu těch, kterým je dobré se raději vyhnout.

Na co si tedy dát pozor?

„Nátlak, uspěchané jednání, potřeba za každou cenu něco podepsat. To jsou věci, které mohou ukazovat na nepříliš valné kvality finančního poradce. Jelikož se jedná o vaše finance, není ničím zvláštním, vše si nechat projít hlavou,“ říká liberecká finanční poradkyně Eva Cháb Kočí, která vede svou poradenskou kancelář. Individuálnější přístup většinou klienti najdou u zkušených finančních poradců působících přímo v oboru než v bankách. To vyplývá také z výsledků nedávného průzkumu. „Je to jednoduché. Banky jednají ve svém zájmu a vybírají ze svého portfolia. Nezávislý poradce dokáže porovnat nabídky všech bankovních domů a najít tu nejvýhodnější nabídku,“ doplnila Kočí. Nepříliš dobré jméno finančních poradců také často šíří neodborně proškolení zaměstnanci velkých korporací, které do svých řad většinou nabírají nezkušené poradce bez dostatečného vzdělání. „U každé práce platí, že s nabranými zkušenostmi stoupá také kvalita odvedené práce. Sama bych si určitě nenechala v tak náročném odvětví, kterým finanční poradenství je, poradit od člověka, co má krátce po škole a za sebou má nějaký kurz finančního poradenství. Nic není lepší školou než v praxi nabrané zkušenosti,“ shrnula finanční poradkyně. Dnešní doba člověka nutí zacházet s financemi opatrně, protože se velice snadno může dostat do dluhové pasti, která je zrádná. Také z tohoto důvodu řada z nás uvítá konzultaci s odborníkem, který nejen poradí, jak s příjmem vyžít a ušetřit, ale i jak vhodně investovat. Řada lidí k finančním poradcům ale přistupuje s určitou skepsí, která pramení z dřívější zkušenosti. Doba nedávno minulá, kdy se investovalo do pochybných fondů, je ale pryč. Většině finančních poradců navíc za služby neplatíte. Jejich provize jsou součástí platby za sjednanou službu. V reálu tak můžete u finančního poradce zjistit, kde například ušetřit za povinné učení nebo úvěr a to i přesto, že je v částce zahrnuta provize poradci. „To platí také u nás. Naše služby jsou zdarma, proto se nikdo nemusí obávat jakékoliv konzultace, která by měla být placená. To je spíše předsudek nebo špatná zkušenost z minulosti,“ uzavírá zkušená liberecká finanční poradkyně Eva Kočí, která se po vystudování vysoké školy ekonomické zaměřila právě na tento obor. Nedílnou součástí práce finančního poradce je také poradenství v oblasti pojištění, které řada z nás podceňuje. „Lidé mají často pojištěný majetek, ale už ne vždy dobře, často je podpojištěn a v případě pojistné události pak nedostane klient tolik, kolik by měl a jen nadává, jak ho pojišťovna "obrala". Co se týče zdraví, tak to pro jistotu nemají lidé velmi často pojištěno vůbec, nebo nedostatečně,“ dodává finanční poradkyně Barbora Pintérová.


Zdroj: https://www.libereckadrbna.cz/drbna/drbna-radilka/13723-kde-usetrit-a-jak-investovat-sluzby-financniho-poradce-jsou-pro-kazdeho.html?utm_source=copy 

Adala.cz


Další články

21.03.2024

David Nekola PFP

Jaká bude budoucnost Finančního Poradenství v ČR?

Moderní technologie a změny v regulativě výrazně formují budoucnost finančního poradenství v České Republice. Digitalizace a technologický pokrok otevírají dveře k novým…

19.02.2024

Jaroslava Nekolová

Autopojištění proč sjednat přes poradce?

Zde je několik důvodů, proč se vyplatí zvážit služby finančního poradce: Individuální přístup a poradenství: Finanční poradci mají široké znalosti o různý…

15.01.2024

David Nekola PFP

PP – DPS – DIP

PP (penzijní připojištění) tzv. Transformované fondy. Kdo je stále v tomto typu spoření, má jasnou garanci kladné nuly. Znamená to, že fond nemůže m…

Naši partneři