Na co je dobré myslet při tvorbě osobního finančního plánu


12.10.2023

David Nekola

Finanční plánování je na první pohled jednoduchou záležitostí, ale opak může být pravdou. Zkombinovat vše do jednoho komplexu tak, aby to do sebe zapadalo není otázka na 10 minut. Pokud se ovšem chcete do toho pustit sami a nenechat sestavit plán na míru od poradce, mám zde několik tipů.

 Finanční plánování je na první pohled jednoduchou záležitostí, ale opak může být pravdou. Zkombinovat vše do jednoho komplexu tak, aby to do sebe zapadalo není otázka na 10 minut. Pokud se ovšem chcete do toho pustit sami a nenechat sestavit plán na míru od poradce, mám zde několik tipů.

 

 1. Nastavení finančních cílů: Začni tím, že si stanovíš jasné a konkrétní finanční cíle. Cíle mohou být krátkodobé (např. splatit dluhy), střednědobé (např. koupit si nové auto) nebo dlouhodobé (např. našetřit na důchod). Definování těchto cílů ti pomůže lépe plánovat své finance.
 2. Sestavení rozpočtu: Rozpočet je nástroj pro sledování příjmů a výdajů. Zaznamenávání, kam putují tvé peníze, ti pomůže identifikovat oblasti, kde můžeš šetřit nebo investovat více. Důležité je mít přehled o svých financích.
 3. Dlouhodobé finanční plánování: Kromě krátkodobých cílů je důležité myslet na budoucnost. To zahrnuje plánování na střednědobou a dlouhodobou dobu, jako je vzdělávání dětí nebo renta v důchodu.
 4. Investování: Rozhodnutí o investicích by mělo být založeno na tvých finančních cílech a toleranci k riziku. Akcie, dluhopisy a nemovitosti jsou různé typy investic, které mohou být zahrnuty do portfolia.
 5. Finanční rezerva: Mít určitou částku uloženou na neočekávané výdaje je důležité pro prevenci finančních problémů. Tato rezerva by měla pokrýt náklady spojené s nepředvídanými situacemi, jako jsou krátkodobá zdravotní indispozice nebo domácí opravy.
 6. Splatit dluhy nebo investovat: Toto rozhodnutí závisí na úrokových sazbách, které platíš za dluhy, a na potenciálním výnosu z investic. Obecně platí, že vysoké úroky na dluhu by měly být splaceny co nejdříve, ale střídej splácení dluhů a investování, pokud je to vhodné.
 7. Plán na důchod: Důchodové úspory jsou klíčové pro finanční nezávislost ve stáří. Uvažuj o formách spoření na důchod a stanov si cíle, kolik peněz bys měl mít na stáří.
 8. Pojistné zabezpečení: Životní pojištění a jiné pojistné produkty mohou poskytnout ochranu pro tebe a tvoji rodinu v případě nečekaných událostí, jako je smrt či vážné onemocnění.
 9. Učení o investičních nástrojích: Je důležité rozumět různým investičním nástrojům a jejich rizikům. To ti umožní lépe rozhodovat o tom, jakými aktivy investovat.
 10. Diverzifikace investic: Neměj všechny své investice v jednom aktivu. Diverzifikace znamená rozložení investic mezi různé třídy aktiv, což může snížit riziko.
 11. Vzdělávání v oblasti osobních financí: Investuj čas do studia a vzdělávání v oblasti osobních financí. Mnoho zdrojů, včetně knih, online kurzů a finančních poradců, může pomoci rozšířit tvé znalosti.
 12. Výběr finančního poradce: Pokud se rozhodneš pro pomoc finančního poradce, vybírej s péčí. Zkontroluj jeho kvalifikace, reference a etiku, aby sis byl jistý, že ti pomůže správně řídit tvé finance.
 13. Pravidelná revize finančního plánu: Finanční plán není statický. Pravidelně ho reviduj, abys zohlednil změny ve své situaci a cílech.
 14. Dlouhodobý růst majetku: Zaměř se na dlouhodobý růst svého majetku místo na rychlý zisk. Investování s ohledem na budoucnost často přináší lepší výsledky.
 15. Trpělivost a disciplína: Finanční cíle mohou vyžadovat čas. Buď trpělivý a dodržuj svůj plán, i když se objeví krátkodobé výkyvy na trhu.

 

Tyto informace ti mohou pomoci lépe porozumět a spravovat své osobní finance. Nezapomeň, že finanční plánování je dlouhodobý proces, a je důležité být flexibilní a přizpůsobovat svůj plán měnícím se podmínkám a cílům.

Pokud se ale chcete věnovat zajímavějším aktivitám, rodině, zvýšení příjmu, můžete konzultovat svůj plán se mnou.

 

David Nekola


Další články

14.11.2023

Jaroslava Nekolová

Víte, co Vaše životní pojištění kryje? Máte ho součástí finančního plánu?

Co Vaše životní pojištění může krýt?   Smrt: Poskytuje finanční náhradu rodině v případě vaší smrti. Tato částka může být využita na…

18.09.2023

David Nekola

Proč aktualizovat životní pojištění a jak často

Životní pojištění je produkt na který se lidé dívají ze dvou pohledů. První skupina vidí pojištění jako ochranu před nečekanou událostí, která jim…

27.04.2023

Michaela Studnička Skálová Dis.

Síla české koruny vůči jiným měnám – jaký to má vliv na náš život?

Cestování a nákupy v zahraničí Pokud je česká koruna silnější než euro nebo dolar, může to mít pozitivní vliv na cestování do zemí, které použ…

Naši partneři